Amino Asit Eksikliği


Yaşam ancak Amino Asitlerin varlığında mümkün olur. Çünkü vücuttaki tüm yapı ve fonksiyonlarda Amino Asitler rol oynar. Genler Amino Asitlerden oluşur. En önemlisi genler sadece 20 adet Amino Asidi kullanarak vücut için gereken proteinleri (hormonlar, enzimler, dokular, antikorlar vb.) sentezleyebilir. Günümüze kadar keşfedilmiş 20 tane doğal Amino Asit vardır. Protein sentezlenebilmesi için gerekli 20 Amino Asitten 11 tanesi vücut tarafından üretilebilmektedir. Kalan 9 Amino Asidin tek kaynağı ise gıdalardır. Bu Amino Asitlere Esansiyel (zorunlu) Amino Asitler denir.

Doğru ölçüde protein almak, aktivite düzeyi, yaş, kas kütlesi, sağlık durumu gibi pek çok faktöre göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden doğru ölçüyü kestirebilmek çok kolay değildir. Fazla protein alımında, vücudun absorbe edemediği proteinin yağ olarak depolandığını biliyoruz.

Peki vücudumuzun ihtiyacından daha az protein aldığımızda neler oluyor?

Kilo kaybı veya kilo alma

Protein eksikliğinin iki türü bulunuyor. Kwashiorkor denilen ilk türü, yeterli kalori alıp çok az protein alındığı zaman ortaya çıkıyor. Maramus denilen ikinci türü ise hem kalori seviyesi hem de protein tüketimi düşük olduğunda ortaya çıkıyor. Yeteri kadar protein alınmadığında, vücut proteini kas yapımı olarak kullanmak yerine enerji için kullanıyor. Bu da kilo kaybına neden oluyor.

Bazı durumlarda ise metabolizmanın yavaşlaması nedeniyle kilo alımı da yaşanabiliyor.

Spor yapıldığı halde kas gelişemiyorsa.

Kilolu değilsiniz ve düzenli spor yapıyorsunuz. Uzun süreçte de kas sisteminizde bir gelişme olmuyorsa, sıkılaşmıyorsanız, ince olduğunuz halde göbek bölgenizde çabuk yağlanma oluyorsa amino asit eksikliğiniz olabilir. Ayrıca, orta yaşlı erkeklerde görülen yaşlanmaya bağlı kas kaybı, yani sarkopeni, yeterli protein alınamadığında çok daha ileri düzeyde görülebilir.

Geri