Böbrek Yetmezliği


Böbrekler vücutta oluşan metabolik atıkların atılmasından sorumlu karın boşluğunun alt kısmında ve omuriliğin iki yanında bulanan nefronlardan oluşan organdır. Böbreğe gelen kan nefronlardan geçer ve vücudun son süzülme yeridir. Nefronlar emilim sonrasında kanda kalmış fakat vücut için önemli olan besinlerin geri emilimini gerçekleştirir. Tüketilen besinler metabolizmada işlem gördükten sonra atık maddeler böbreklerden atılır. Böbreklerinde sorun olanlar bu nedenle böbreklerine yük olacak şekilde beslenmemelidir. Ayrıca beslenmeleri kısıtlıdır ve besinlerden maksimum fayda sağlamalıdır.

Böbreklerin metabolik atıkların atılmasının yanı sıra başka görevleri de vardır:

  • Sıvı-elektrolit dengesini sağlamada görevlidir.
  • Bazı hormonlar üzerine etki etmede önemli bir organdır.
  • D vitamininin kullanılmasını sağlayarak ve kalsiyum-fosfor dengesini sağlayarak kemikleri güçlendirmede görevlidir.
  • Böbreklerin salgıladığı eritropoetin hormonu sayesinde kemik iliği uyarılır ve kan yapımı gerçekleştirilir.
  • Salgıladığı hormonlarla tansiyon dengesini sağlar.
  • Kandaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak kanı temizler.

 

Böbrek süzme görevini sağlıklı bir şekilde gerçekleştiremezse kanda üre düzeyi yükselir ve böbrek rahatsızlıkları görülmeye başlanır.

Proteinlerin son ürünü üre, kreatinin ve ürik asittir. Böbrekte sorun oluştuğu zaman metabolik ürünleri atmakta zorlanacağı için bu son ürünler birikir. Atık maddelerin birikmesi ile kişide halsizlik, bulantı, kusma, nefes darlığı görülebilir. Bu nedenle böbrek rahatsızlığının türüne göre protein kısıtlaması uygulanır.
Vücudumuza sıvı girişi su ile su içeren besinler ile ya da çeşitli içeceklerle olmaktadır. Su, sağlıklı bir kişide dışkı, terleme ya da idrar ile atılmaktadır. Böbreklerinde sorun olan kişide ise su idrara çıkamaz ve vücuttan suyu atamaz vücutta sürekli birikmeye devam eder. Böyle durumlarda tüketimde azaltma uygulanır. İdrara çıkmada azalma görülmediyse su tüketiminde azaltma uygulamaya gerek yoktur.

Geri