Böbreküstü Bezleri


Böbreküstü  bezleri veya diğer adıyla adrenal bezler her iki böbreğin üst kısmına yerleşmiş yaklaşık 3-4 gram  ağırlığında olan bezlerdir. Böbreküstü bezi bu hormonları yapmak için kanda bulunan kolesterolü kullanır.Böbrek üstü bezleri kortizol, aldosteron  adrenalin ve DHEA  gibi hormonlar üretir.

Kortizol kandaki glukozu (şekeri) artırır. Protein, karbonhidrat, yağlar ve nukleik asit üzerine etkilidir. Protein yıkımını artırır. Ayrıca iltihabı azaltıcı etkileri vardır.

Aldosteron hormonu böbrekten sodyum tutulmasını ve potasyum atılmasını sağlar.

DHEA Erkeklerde adrenal bezden salgılanan  testosteron ve DHEAS gibi hormonların erkek tipine etkileri pek azdır.  Buna karşılık kadınlarda   fazla salınırsa erkek tipi görüntüye neden olurlar.

Adrenalin stres durumlarında kanda hızla artar, o nedenle stres hormonu olarak da bilinir. Adrenalin  kanda arttığında arttığında çarpıntı, nabız sayısında artma, kan şekerinde yükselme ve ciltteki solukluk  ve elde terleme oluşur.

Böbrek üstü bezlerinde oluşan yetersizlik veya fazla çalışma yukarıdaki tüm hormonları etkileyeceği için kişi diyet yapsa da kilo veremeyecek veya alamayacaktır.

Geri