Diyet Modelleri

İlk Adım: Kendi Bedeninizi Tanımak.

Günümüzde bilinen birçok diyet modeli değişik kavramlar üzerine oturtulmuştur. Hepsinde de alınmak istenen sonuç kilo vermektir. Asıl önemli olan kişinin kilo alma sebebinin bilinmesidir. Sorunu bilip, çözüme ulaştırmak kilo verme aşamasının ilk ve en önemli basamağıdır. Öncelikli olarak kan testi yapılarak, kişinin vücudundaki hormon dengelerinin bilinmesi, kiloya neden olacak noktaların bulunması ve doğru şekilde tedavi edilerek diyet uygulanması çok büyük önem taşımaktadır.

Bilinçli Diyet Yapmak için Önce Kendinizi Tanıyın.

Nasıl Yaşıyorsunuz? Ne ile besleniyorsunuz? Vücudunuz yaşadığınız hayat modeline uygun mu? Aslında tüm bu mantığının öğretilmesi uygun şartlı uygun ortamda kişiye özgünlük kazandırmaktır.

Size uygun birden fazla diyet modeli olabilir. Bu modellerin de doğru şekilde kombinlenmesi gerekir.

Son zamanlarda öne çıkan diyet modeli kişinin doğal yani ‘’Glisemik İndeksi’’ düşük gıdalarla beslenmesidir. Kişinin yiyeceği gıdaların kalorisini bilip, diğer taraftan da dağılma saatlerini bilmesi önem taşır. Diğer yandan kişi spor yapıyorsa spordan önce ne yiyeceğini bilmesi, çok acıkırsa hızlı şekilde ne tüketeceğini bilmesi gereklidir. Yani bilinçli beslenmek, kendinize çözüm olacak diyet modelinin size özel olarak hazırlanmalıdır.

​Diyet modellerinin temel olarak birincisi ve çok uzun süredir kullanılan şekli kalori diyetidir. Bu diyette kişinin yediği gıdaların kalorisi sayılır. Genelde ortalama olarak bir kadının 1800-2200 arası, erkeğinde 2000-2500 arası kalori yaktığını biliyoruz. Bu değerlerin eksiği verildiğinde kişinin eksik olan kısmı yağdan karşılayacağı düşünülür.

Bu diyet modelinde gıdaların dağılım saatine bakılır. Hızlı dağılan gıdalar pankreasa çok fazla insülin salgılattırdığı için bu diyet modelinde onun yerine yavaş dağılan gıdalar tercih edilir. Böylece pankreasa çok insülin salgılatılmaz. Fazla şeker salgılanmadığı için depolanmaz.

Atkins diyetinde gıdaların dağılım saatlerine göre oluşturulan bir modeldir. Gıdaların dağıldığı saatlerde birbirleriyle karşılaşmaması üzerine kuruludur.

Bu diyet modeli tek başına bir diyet modeli değildir. Beslenme modeli gıdaların asit baz dengesine göre kurulur.

İsveç diyet modelinin çıkış noktası; hastanede yatan bireyin herhangi bir şekilde hareket etmeksizin, ameliyata girmeden önce hızlıca kilo vermesi için sabah kan şekerini düşürecek gıdalar yedirilerek devamında bütün gün düşük şekerle gezmesi üzerine kurulu bir diyettir. Kesinlikle yatalak hasta dışında uygulanmaması gereken bir diyettir.

Tuzsuz diyet modeli, romatizma, lenf ödem ve kalp hastaları için de kullanılan bir diyet modelidir. Tuz, hücre içine suyun kabul edilmesine yarayan ya da şekerin hücre içerisine girerek yağa dönüşmesini sağlayan maddelerden birisidir. Bu sebeple tuzsuz diyet verilir.

Ancak yapılan hata şudur ki, hastada böbreküstü bezinde tümör, yüksek şeker, iyot eksikliği gibi suyun tutulmasını zorunlu kılan rahatsızlıklar varsa tuzsuz diyet modeli çözüm olmayabilir ya da sadece sorunun üzerini kapatmış olabilir.

Sporcu Diyeti modelinde sporcular için, spordan önce ve sonrasında tüketilmesi gereken gıdalar ve saatleri belirlenir.

Açlık diyeti diğer bir söylemle oruç diyetidir. 5 gün süre ile vücudu aç bırakarak ancak şekeri düşürmeyerek, vücudun otoimmün sistemini harekete geçiren diyet modelidir.

Geri