Vedat Burak Budak

1976 yılında Ankara’da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’ndeki eğitiminden sonra Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletme Bölümü’nü bitirdi. Devamında Viyana’da diyet beslenme, tatlı ve pasta sanatı konusunda uzmanlık kazanan Budak, Türkiye’ye döndükten sonra, diyabet hastalarının da gönül rahatlığıyla pasta ve tatlı yiyebilmelerini gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Uzun bir araştırma sürecinin ardından sadece diyabetik ve light pasta ve tatlılar üreten Lighties firmasını kurdu. Ardından, Amerika’da diyabetik ürün üretimi ile ilgili araştırmalar yaptı. American Association Of Nutritional Consultant / Beslenme Uzmanlığı ve International Sport Science Association / Sporcu Beslenmesi bölümlerindeki eğitiminin ardından yurda dönen Vedat Burak Budak, deneyimlerini paylaşmak ve hazırladığı tariflerden daha geniş kitlelerin yararlanmasını sağlamak için bir kitap yayımladı.

Türkiye’de ilk defa ‘Ontolojik Beslenme’ tanımını oluşturarak kilo almanın bir hastalık olduğunu belirtti. Kilo alan ve kilo almak doğrultusunda beslenme alışkanlığı geliştiren kişilerin aslında kendilerini buna yönelten bir hastalığı olduğunu ve kişinin bir suçu olmadığı kavramı üzerinde çalıştı. Kişilerin kilo alma sebeplerinin bulunmadan, beslenme alışkanlıklarının o kişi istese bile değişemeyeceğini ve diyet uygulansa da verilen kiloların tekrar geri alınacağını savundu. Vedat Burak Budak bugün halen danışanları ile  birebir çalışarak ve her gün takip ederek kişisel diyet programlarını Ontolojik Beslenme Yöntemi ile yapmaktadır.

Beslenme eğitmenliği kimliğinin yanında, 2015 yılında aldığı Moleküler Biyoteknoloji eğitimi ile Kök Hücre çalışmalarına ağırlık verdi. Vedat Burak Budak bugün kendi ismini taşıyan Gençleştirme Teknolojileri merkezinde, kök hücre ile saç çıkartma, cilt gençleştirme konularındaki çalışmalarına da devam etmektedir.

Geri